Strona główna
Dzisiaj jest 29-3-2024

przydatne informacje

Wełna owcza

Najbardziej znaną jest wełna merynosowa. Pochodzi ona od owiec rasy hiszpańskiej, hodowanych głównie w Australii i Nowej Zelandii. Jest to wełna tzw. krótkowłóknista, puchowa, miękka, bardzo cienka (średnica od 18 do 23 mikronów) i delikatna. W produkcji i handlu obowiązuje zasada, że im cieńsze włókno tym wyższa cena wyrobu gotowego. Inne znane wełny to: szewiotowa z Anglii (tkaniny mają ostry, suchy chwyt, w odmianie mundurkowej zwane bostonami) oraz szetlandzka z Wysp Szetlandzkich (tkaniny wysokogatunkowe o miękkim chwycie).


Wełna kozia

Najbardziej znane, to: mohair z kozy angorskiej i kaszmir z kozy kaszmirskiej. Mohair odznacza się miękkim chwytem, połyskiem, elastycznością i – co ważne w przypadku wełny – nie spilśnia się. Kaszmir jest puchowy, wyjątkowo miękki i cienki (włókna mają 16-18 mikrometrów grubości, podczas gdy mohair ma 30-50 mikrometrów). Miesza się go najczęściej z angorą, jedwabiem i mohairem. Tkaniny są bardzo lekkie i pięknie się układają.


Wełna wielbłądzia

Najpopularniejsza jest alpaka z lamy hodowanej w Peru i Boliwii. Wełna alpaki jest cienka, miękka o pięknym połysku. Szyje się z niej letnie ubrania męskie, marynarki, kostiumy i lekkie płaszcze. Czasami dodaje się do tkaniny trochę wełny merynosowej, aby zachować miękkość wyrobu. Znana jest także vikunia z lamy żyjącej w Peru. Jest to wełna bardzo cienka i bardzo droga. Używana na luksusowe miękkie szale i dzianiny.


Wełna z królików angorskich

Wyroby z angory są bardzo lekkie i naturalnie włochate. Wadą podczas użytkowania jest wychodzenie włókien z wyrobu. Włókna angory łączy się z wełną owczą jagnięcą, jedwabiem naturalnym, a nawet bawełną.

Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery